Eutelsat Selects Airbus to Build Eutelsat 172B, Arianespace to Launch in 2017 – Satellite Today

Eutelsat 172B 2017

Artist’s rendition of Eutelsat 172B

[Via Satellite 07-31-2014] Eutelsat has announced the manufacturer and launch provider for the early add-on satellite Eutelsat 172B. The company selected Airbus Defence and Space to build the 13 kW satellite with electric propulsion for both orbit raising and station keeping using the Eurostar E3000 bus. Arianespace was chosen to launch the satellite in 2017, which at 3,500-kg, will cut costs by launching with the Ariane 5 lower position.

Eutelsat 172B is an early follow-on satellite to Eutelsat 172A. The satellite will have three payloads to cover the Asia Pacific region. Panasonic Avionics is anchoring the high throughput Ku-band payload for In-Flight Connectivity (IFC) services. A regular Ku-band payload comprised of 36 transponders will more than double the capacity available at 172 degrees East, and the satellite’s third payload of 14 C-band transponders targets new markets in South East Asia.

Verdenafil etken maddesi içeren levitra 1mg 1 tablet erkeklerde, tıpta erektil disfonksiyon adı verilen sertleşme sorunu yaşayan hastalarda kullanılır. Satılan ürünler orjinaldir ve fiyatları oldukça ucuza satılmaktadır. Ilaç dünyasının iki büyüğü arasında dev anlaşma sağlandı. Genç yaşlarda aktif bir cinsel yaşam ülkemizde mümkün olan bir konu olmadığı için masturbasyon yapan bir erkeğin erken boşalma problemi var mı yok mu çözülmemektedir. Özgüveninizi kaybettiyseniz bu ürün kesinlikle sizin için yapılmış diyebilirim. Doktorunuza ya da sağlık uzmanınıza mümkün olduğunca erken rapor etmeniz gereken yan etkiler. Kendieczanesi.com Çok sık yapılan bir yanlışta bu atak esnasında hastaya tuzlu ayran veya gıda verilmesidir.

The post Eutelsat Selects Airbus to Build Eutelsat 172B, Arianespace to Launch in 2017 appeared first on Via Satellite.

http://www.satellitetoday.com/technology/2014/07/31/eutelsat-selects-airbus-to-build-eutelsat-172b-arianespace-to-launch-in-2017/

Share This Article